Udržať čistotu v kúpeľni, ktorá sama o sebe slúži ako miesto očisty, nemusí byť vždy jednoduché. Aj najvyšší lesk na luxusných sériách kúpeľňového vybavenia sa pravidelným používaním časom vytratí.
Asi najskôr je to badateľné na veciach, ktoré sú najjasnejšie, vo vysokom lesku, alebo so zrkadlovým povrchom. To sú najmä kúpeľňové batérie, všetky armatúry (sprchové, vaňové) a doplnky, ktoré sú vo väčšine chrómované. Ak sa k tomu pridá aj voda, vodný kameň a mastnota z našich rúk, už po krátkom používaní začnú byť fľakaté a pôsobia dosť nevzhľadne.
Ani iné ako chrómové povrchy nepomôžu
V ponuke výrobcov nájdete samozrejme aj rôzne iné povrchové úpravy ako kartáčované, leštené, satin, alebo lakované do rôznych farieb. Luxusné série dokonca ponúkajú aj povrchy s úpravou pre lepšie čistenie a menšie usádzanie nečistôt. Skôr, či neskôr si však každé kúpeľňové vybavenie a najmä každodenne používané batérie, budú vyžadovať pravidelné čistenie.
Aká je ponuka v obchodoch?
Ponuka čistiacich prostriedkov je v drogériách, alebo supermarketoch naozaj široká. V regáloch nájdete od univerzálnych čističov, cez prostriedky určené priamo do kúpeľne, až po špeciálne čističe vodného kameňa, alebo konkrétnych materiálov, ako je napr. chróm.
Ak sa však zameriame priamo na použitie v kúpeľni pre batérie, armatúry (sprchové, vaňové) a doplnky s chrómovým povrchom, nie všetky sú pre tento účel vhodné, alebo naopak dobre fungujú.
Ktoré čistiace prostriedky na chróm sú najúčinnejšie?
Bez toho, aby ste museli skúmať, či je ten, alebo onen prípravok vhodný, najlepším spôsob ako si vybrať ten správny, je držať sa odporúčaní výrobcov. Každý dobrý výrobca kúpeľňových armatúr odporúča konkrétne značky čistiacich prostriedkov, prípadne má v ponuke i vlastné.
Výrobcami odporúčané čistiace prostriedky majú na obale často svoje logo, alebo informáciu, že prípravok je vhodný práve pre toto použitie.
Z našich skúseností odporúčame
Zo všetkých vyskúšaných čistiacich prostriedkov do kúpeľne, ktoré sú bežne dostupné (na internete, alebo v kamenných obchodoch) a sú určené na čistenie chrómových povrchov môžeme odporučiť tieto:
- W5 čistič kúpeľní (nájdete v predajniach Lidl)
- Frosch Lemon (nájdete v sieti drogérií DM)
- RAVAK Cleaner Chrome (nájdete v kúpeľňových štúdiách)
- Denkmit Badreiniger (nájdete v sieti drogérií DM)
Prípravky sme testovali na účinné a rýchle odstránenie mydlových a vápenných usadenín, vodného kameňa a bežných nečistôt v kúpeľni. Dôležité bolo tiež udržanie funkčnosti a obnovenie lesku chrómového povrchu, samozrejme bez poškodenia.
Väčšina z nich je už na ekologickej báze šetrná k životnému prostrediu, takže je ich použitie bezproblémové i v ECO-domácnosti.
Domáce recepty na čistenie v kúpeľni
Na internetových fórach sa môžete stretnúť s rôznymi “domácimi receptami” na výrobu čistiacich prostriedkov do kúpeľne. Sóda, citrónová šťava, ocot, alebo rôzne iné kombinácie. Niektoré z nich fungujú, niektoré nie.
Vo väčšine prípadov ide o nezriedené prírodné kyseliny (kyselina citrónová, kyselina octová), ktoré môžu mať negatívny vplyv práve na chrómový povrch. Môžu naleptať vrchnú vrstvu, prípadne zanechať škvrny, či poškodiť plastové a silikónové súčasti (trysky na sprchovej hlavici, tesnenia, perlátory a pod.)
Neodporúčame vám v tomto smere moc experimentovať, pretože poškodenie môže byť vážnejšie a hlavne trvalé. Prípadná reklamácia u výrobcu, alebo predajcu bude určite zamietnutá.
Všeobecné zásady pre čistenie a údržbu
Pre zachovanie perfektného stavu, udržiavanie čistoty a funkčnosti všetkých armatúr v kúpeľni je dobré držať sa určitých zásad. Tie odporúčajú aj popredný výrobcovia armatúr.
- Nepoužívajte na čistenie prostriedky, ktoré obsahujú kyselinu chlorovodíkovú, kyselinu mravčiu, chlórové bielidlo a kyselinu octovú.
- Nepoužívajte abrazívne a pieskové čistiace prostriedky ani pomôcky (drôtenky, drsné špongie a pod.). Tie by mohli povrchy poškriabať a znehodnotiť.
- Čistiaci prostriedok neaplikujte priamo na armatúry. Ideálne je naniesť na handričku, až následne na povrch, ktorý chceme čistiť.
- Nenechávajte čistiace prostriedky dlhodobo pôsobiť na povrch. Pri silnejšom znečistení nechajte pôsobiť max. pár minút a dôkladne opláchnite. Radšej proces zopakujte namiesto predĺženia reakčnej doby.
- Po vyčistení povrch armatúr vždy dôkladne opláchnite čistou vodou.
- Odnímateľné časti ako napr. perlátor čistite samostatne. Namočte v čistiacom prostriedku na niekoľko minút a následne očistite a poriadne opláchnite.
Na väčšine územia Slovenska je pomerne tvrdá voda, čo výrazne zvyšuje usádzanie vodného kameňa. Pravidelným a správnym čistením s použitím vhodných čistiacich prostriedkov však udržíte nielen batérie, ale aj celú kúpeľňu v dokonalej čistote a lesku.