Klasická, rohová, asymetrická…? To je prvá otázka, s ktorou sa budete potýkať pri výbere Vašej novej vane. Na trhu je nespočetné množstvo výrobcov a modelov vaní, v rôznych rozmeroch a prevedeniach. V tomto článku si povieme, ako si vybrať ten správny tvar a veľkosť.
Vo väčšine prípadov musíte prihliadať k veľkosti, resp. rozmerom kúpeľne a jej pôdorysu. V prípade malej bytovej kúpeľne (príkladom 2×2 metre) je Váš výber zväčša obmedzený na klasickú obdĺžnikovú vaňu, prípadne zúženú, asymetrickú vaňu. Ak je však Vaša kúpeľňa rozmernejšia, je to ideálne a Vy si môžete vybrať akýkoľvek tvar a veľkosť podľa predstáv.
Tvar vane by sa mal v prvom rade prispôsobiť účelu, na ktorý bude vaňa používaná. Pri výbere vane na každodennú hygienu, primárne na sprchovanie a len občasný kúpeľ, neexperimentujte. Najlepšou voľbou v tomto prípade bude klasická, obdĺžniková vaňa so širším dnom. Ak nie ste fanúšikom jednoduchých tvarov, môžete sa poohliadnuť i po asymetrickej vani, no vyhnite sa zložitým tvarom s veľkým priestorom na sedenie, ktoré zužujú oblasť na státie. Sprchovanie vo vani, kde je plocha na státie široká +/- 35cm, je značne nepohodlné. Počítajte tiež s dodatočným umiestnením vaňovej zásteny, prípadne sprchového závesu.
Ak bude vaňa slúžiť prevažne na relaxáciu, nebojte sa komplikovanejších tvarov s rôznym sklonom ležiacej časti. Najdôležitejšie je v tomto prípade Vaše pohodlie. Ak je to možné, určite si vaňu pred kúpou vyskúšajte, navštívte kúpeľňové štúdio a ľahnite si do nej. Možno Vám to znie divne, ľahnúť si v obchode do vane, no v každom kúpeľňovom štúdiu Vám to bez problémov umožnia. Iba tak zistíte, či Vám konkrétny model (tvar) vane, naozaj vyhovuje.
Rozmerové možnosti od 120cm (mini), až po 200cm a viac, uspokoja všetky typy postáv. V ponuke sú i univerzálne tvary s profilovaným dnom, ktoré vyhovuje rovnako vysokým i nízkym. Ak preferujete kúpanie vo dvojici, vybrať si môžete z modelov so špeciálnym tvarom pre dvoch (väčší objem), prípadne zvoliť širší bežný model s odtokom uprostred vane.
Ak máte naozaj veľké priestorové možnosti, vyberať si môžete i z donedávna populárnych rohových vaní. Oveľa elegantnejšou variantom v tomto prípade je však voľne stojaca vaňa. Toto luxusné, dizajnové riešenie sa stane dominantou každej kúpeľne.
Nezabúdajte na to, že od tvaru vane sa bude odvíjať i tvar umývadla, toalety atď. Ak je vaňa hranatá, majte i hranaté umývadlo, ak je naopak oblá, prispôsobte tomu i ostatnú sanitu/nábytok. V zásade sa držte rovnakého dizajnu pri všetkých zriaďovacích predmetoch. Skombinovať viacero tvarov a dizajnov v jednej miestnosti, sa často nepodarí ani skúsenému dizajnérovi. „Česť výnimkám“.
Najväčšia tvarová rôznorodosť je u akrylátových vaní. Pozor však na komplikovanejšie tvary s opierkami na ruky, hlavu a rôznym iným, zbytočným profilovaním. Vďaka nemu sa i z pohľadovo veľkej vane môže stať vnútorne úzky priestor, ktorý Vám na pohodlnosti určite nepridá.
Konkrétne materiály a detailný postup, ako si vybrať správnu vaňu nájdete v mojej eKnihe.
Foto: databáza firiem